Aktualnosci
05
06/2020
Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 21/2020 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu z dnia 01 czerwca 2020r.
Procedura
postępowania w celu zapobiegania zakażeniom SARS – CoV-2
w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Mielcu
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Niniejsza Procedura dotyczy wszystkich pracowników, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i opiekunów prawnych (w przypadku całkowicie ubezwłasnowolnionych uczestników) w okresie epidemii COVID-19.
- W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Mielcu, zwanym dalej „WTZ” wprowadza się zakaz wstępu na teren placówki osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działalności.
- WTZ zapewnia mydło, ręczniki papierowe, środki do dezynfekcji rąk, a dla pracowników środki ochrony indywidualnej.
- WTZ zapewnia odpowiednią liczbę zamykanych i opisanych pojemników na zużyte środki ochrony indywidualnej.
- Uczestnicy lub opiekunowie (w przypadku osób ubezwłasnowolnionych) podpisują zapoznanie się z niniejszą Procedurą, z instrukcjami zakładania i zdejmowania maseczek i rękawiczek ochronnych oraz właściwego mycia i dezynfekcji rąk i zobowiązują się do ich stosowania.
- Od dnia 01 czerwca 2020r. wszyscy uczestnicy WTZ podejmujący uczestnictwo w zajęciach w WTZ po raz pierwszy po podjęciu zawieszonych zajęć mają obowiązek złożenia oświadczenia o stanie zdrowia i innych faktach według wzoru zawartego w załączniku do niniejszej Procedury. W przypadku całkowicie ubezwłasnowolnionych uczestników powyższe oświadczenie w ich imieniu składają opiekunowie prawni.
- Ustalenia dokonane na podstawie oświadczenie, o którym mowa w ust. 6 stanowią podstawą dopuszczenia do uczestnictwa w zajęciach.
- Uczestnicy lub ich opiekunowie prawni na bieżąco informują o wszelkich zmianach danych, faktów zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6.
ROZDZIAŁII
Organizacja pracy w WTZ
§ 2
W WTZ obowiązują następujące zasady:
- w zajęciach mogą uczestniczyć tylko zdrowi uczestnicy;
- zajęcia mogą prowadzić tylko zdrowi pracownicy;
- przy wejściu do budynku WTZ będzie prowadzony pomiar temperatury ciała każdej wchodzącej osoby przy pomocy termometru bezdotykowego po uprzednim uzyskaniu zgody. Wszystkie osoby wchodzące do WTZ obowiązkowo dezynfekują ręce. Osoby, u których stwierdzi się gorączkę lub inne objawy grypopodobne nie będą dopuszczone do zajęć;
- uczestnicy oraz pracownicy nie przychodzą do placówki w sytuacji stwierdzenia u siebie niepokojących objawów choroby zakaźnej, po kontakcie z osobą chorą, zakażoną, izolowaną lub kwarantannowaną ( oświadczenie);
- uczestnicy oraz pracownicy nie przychodzą do placówki jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni mieli kontakt z osobą, u której potwierdzono lub podejrzewa się zakażenie SARS- CoV-2 , objętą kwarantanną lub izolacją;
- każdy pracownik oraz uczestnik WTZ zobowiązany jest do samoobserwacji, a w przypadku podejrzenia zakażenia COVID – 19 lub inną chorobą zakaźną z objawami grypopodobnymi /duszności, kaszel, gorączka/ zgłasza to kierownikowi WTZ lub upoważnionej osobie;
- przekazanie informacji, aby opiekunowie uczestnika WTZ:
- regularnie przypominali uczestnikom podstawowe zasady higieny, między innymi mycie rąk wodą z mydłem, niepodawanie ręki na przywitanie, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania lub kasłania,
- informowali na bieżąco WTZ o zmianie numeru kontaktowego (telefon lub poczta elektroniczna),
- niezwłocznie odbierali telefony z WTZ oraz w razie potrzeby natychmiast do niej przybyli po odbiór uczestnika;
- odprowadzali uczestnika WTZ z zachowaniem reżimu sanitarnego i nie wchodzili do budynku WTZ;
- w WTZ wprowadza się zakaz pozostawiania telefonów komórkowych na powierzchniach ogólnodostępnych;
- po użyciu środków ochrony indywidualnej jednorazowego użytku należy je każdorazowo wrzucić do dedykowanego, zamykanego pojemnika na odpady;
- w WTZ ogranicza się wyjścia poza teren placówki w ramach prowadzonej działalności;
- do obiektu WTZ pracownicy i uczestnicy wchodzą tylko przez wejście główne;
- każdy uczestnik ma indywidualną osłonę nosa i ust w drodze do i z placówki, jeżeli obowiązujące przepisy tak nakazują.
ROZDZIAŁ III
Prowadzenie zajęć z uczestnikami
§ 3
- Liczebność uczestników w pracowni powinna uwzględniać rekomendowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego odległość 2 m pomiędzy osobami oraz 4 m 2 na osobę.
- W przypadku pracowni, których powierzchnia ogranicza możliwość udziału w zajęciach wszystkich uczestników jednocześnie przy zachowaniu norm, o których mowa w ust. 1, zajęcia będą odbywać się w systemie rotacyjnym tj. każdy uczestnik będzie w nich uczestniczył co drugi tydzień.Rekomenduje się podział uczestników na małe grupy o stałym składzie z przydzielonymi stałymi pracownikami.
- Uczestnik przebywa w jednej pracowni ze swoją grupą i opiekunem.
- Uczestnicy różnych grup powinni unikać bezpośredniego kontaktu.
- Regularnie, nie rzadziej niż co godzinę opiekun grupy wietrzy salę, w której odbywają się zajęcia.
- Po zajęciach opiekun dezynfekuje salę i ją wietrzy.
- Uczestnicy często i regularnie myją ręce, szczególnie przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety.
- Pracownicy WTZ stosują środki ochrony indywidualnej oraz myją i dezynfekują ręce, w tym przed i po kontakcie z uczestnikami, po kontakcie zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem oraz po usunięciu środków ochrony osobistej.
- Z pracowni usuwa się przedmioty, których nie można skutecznie codziennie dezynfekować.
- Codziennie powierzchnie użytkowe /blaty, klamki, poręcze, uchwyty, włączniki światła, itp./, sprzęt, rzeczy i przyrządy używane przez uczestników są dezynfekowane.
- W ramach prowadzonych zajęć rekomenduje się uwzględnienie tematyki dotyczącej obecnej sytuacji epidemicznej, w tym podkreślenie wagi utrzymywania właściwej higieny osobistej, higieny oddychania i otoczenia oraz dystansu społecznego.
- Podczas prowadzenia zajęć powinno się unikać rotacji pracowników WTZ.
- Pracownicy prowadzący zajęcia rehabilitacyjne zabezpieczeni są w maseczki ochronne lub przyłbice.
- Przyrządy do rehabilitacji ruchowej powinny być dezynfekowane po każdym uczestniku.
-
Pracownicy obsługi wykonują codzienne prace porządkowe ze szczególnym
uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych oraz powierzchni dotykowych min. 4 razy dziennie. - W okresie epidemii COVID-19 nie są prowadzone zajęcia w ramach pracowni gospodarstwa domowego.
- Nie podejmowanie przez uczestników praktyk zawodowych.
ROZDZIAŁ IV
Zasady funkcjonowania w WTZ przerw na posiłek
§ 4
- Uczestnicy przynoszą gotowy, zapakowany posiłek.
- Przed posiłkiem uczestnik myje ręce i dezynfekuje płynem do dezynfekcji.
- Posiłki spożywane są w jadalni lub pracowni z zachowaniem właściwych odległości pomiędzy uczestnikami.
- Po każdej grupie spożywającej posiłek dokonywana jest dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz wietrzenie pomieszczenia.
- Do posiłku podawana jest uczestnikom ciepła herbata. Kubki, w których herbata jest podawana są następnie wyparzane w temperaturze min. 60°C.
- Uczestnicy w pracowniach nie mają możliwości sporządzania ciepłych napojów. W przypadku potrzeby spożywania płynów, powinni przynosić je z domu w termosach lub jednorazowych pojemnikach, które muszą być zabrane ze sobą po zakończeniu zajęć.
ROZDZIAŁ V
Dowóz uczestników
§ 5
- Dowóz uczestników przy użyciu samochodu WTZ jest realizowany z uwzględnieniem możliwości logistycznych WTZ.
- Jednorazowo przy użyciu jednego samochodu przewożone są osoby w liczbie określonej właściwymi przepisami regulującymi ograniczenia w tym zakresie.
- Kierowca i każdy przewożony uczestnik posiada. indywidualną osłonę ust i nosa.
- Przed wejściem do samochodu dokonywany jest pomiar temperatury oraz dezynfekcja rąk.
- Po każdorazowym kursie dokonywane są wietrzenie i dezynfekcja samochodu.
ROZDZIAŁ VI
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS- CoV-2
§ 6
- W WTZ zostaje wyznaczone pomieszczenie wyposażone w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku wystąpienia u niej objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2.
- Po zauważeniu u uczestnika WTZ niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2 takich jak np. kaszel, gorączka, duszności, złe samopoczucie podejmuje się natychmiast działania mające na celu izolację tej osoby od innych osób przebywających w WTZ.
- Pracownik niezwłocznie powiadamia o sytuacji kierownika WTZ.
- Wyznaczony pracownik wraz z uczestnikiem WTZ wykazującym niepokojące objawy niezwłocznie przechodzi do pomieszczenia, o którym mowa w ust. 1, dezynfekuje ręce, ubiera środki ochrony indywidualnej /maseczka lub przyłbica, rękawiczki, fartuch ochronny/, pomaga uczestnikowi założyć osłonę na usta i nos, jeżeli jest to możliwe ze względu na jego stan zdrowia oraz rękawice i pozostaje z nim, zachowując bezpieczną odległość do momentu uzyskania instrukcji i poleceń od właściwej miejscowej jednostki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Pogotowia Ratunkowego.
- Kierownik WTZ zawiadamia właściwą miejscowo jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, rodziców lub opiekunów uczestnika oraz jednostkę prowadzącą o uczestniku wykazującym niepokojące objawy sugerujące zakażenie SARS-CoV-2.
- W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia uczestnika Kierownik WTZ powiadamia Pogotowie Ratunkowe i informuje o objawach uczestnika.
- W przypadku wystąpienia u pracownika WTZ niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2 Kierownik WTZ natychmiast odsuwa go od pracy i odsyła transportem indywidualnym do domu lub w przypadku gdy jest to niemożliwe, pracownik oczekuje na transport w pomieszczeniu, o którym mowa w ust. 1, odizolowany od innych osób. Kierownik WTZ powiadamia właściwą miejscowo jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Kierownik WTZ lub upoważniony przez niego pracownik ustala listę osób, z którymi podejrzewana o zakażenie osoba miała kontakt, a także miejsc, pomieszczeń w których przebywała.
- Wszystkie pomieszczenia, w których przebywał uczestnik lub pracownik podejrzewany o zakażenie są jak najszybciej gruntownie dezynfekowane.
ROZDZIAŁ VII
Informacje końcowe
§ 7
- Uczestnicy WTZ, którzy nie będą stosować się do niniejszej Procedury będą zawieszeni w zajęciach.
- W pomieszczeniach higieniczno – sanitarnych wywieszone są poglądowe instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, a w miejscach ogólnodostępnych zasady zakładania i zdejmowania rękawiczek oraz maseczek ochronnych, a także prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Kierownik WTZ na bieżąco śledzi umieszczane na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia wytyczne i zalecenia dotyczące epidemii COVID-19, w tym zasady bezpiecznego postępowania, a także aktualne przepisy prawa.
- Niniejsza Procedura opracowana została w oparciu o rekomendacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowane wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia dla placówek dziennego pobytu i warsztatów terapii zajęciowej.
Kalendarz
Dzis
Brak wydarzeń w tym dniu.
Odnośniki
Kontakt
Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu
39-300 Mielec
ul.Kocjana 15
Tel/fax: 17 787 57 90
E-mail: wtz-mielec@pro.onet.pl
WTZ ul. Ks. R. Sitki
Tel.: 17 250 69 80
WTZ ul. Pogodna
Tel.: 17 773 92 17
Otwarte:
od poniedziałku - do piątku
7:15 - 15:15
7:15 - 15:15